Happy Halloween!

31. října 2009 v 12:00 | Lizz |  Výplody jednoho chorého mozku
Jistě každý znáte Halloween. Je to americký svátek, který se slaví nejčastěji děti 31. října tím, že se převlékají do strašidelných kostýmu a chodí koledovat.
Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (Doslova: Předvečer
Všech svatých), Halloween vychází původně z pohanského (keltského) svátku Samhain - pohanský nový rok (konec pohanského léta). Uživá se také název Předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých.

K tomu videu, jistě většina z vás zná Jacka z Nightmare begore the Christmas. Ale pročse dýním říká taky Jack - o - Latern?
Klik CČ

Dýně jack-o-lantern je základní část Halloweenských slavností od doby Viktoriánské a dnes je typickým symbolem Halloweenu. Je ovšem mnoho tradic a legend okolo původu Jack-o-lantern.
Jedna z oblíbených povídek je o irském darmošlapovi Jackovi, dobře známém pro své opilecké podlosti. Jack byl na Halloween opilý tak, že jeho duše začala pomalu opouštět jeho tělo. Ďábel spatřil svou příležitost a přišel si pro něj okamžitě na Zem. Jack byl zoufalý, chtěl se vyhnout svému osudu, prosil ďábla, aby mu povolil ještě poslední drink. Ďábel souhlasil, ale řekl Jackovi, ať si zaplatí své pití sám, protože on peníze nemá. Ale Jack tvrdil, že peníze nemá. Zeptal se proto ďábla, jestli by se na těch 6 pencí nepřeměnil, Jack by zaplatil a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Po zvážení se ďábel rozhodl, že Jackovo přání je rozumné, a změnil se na šest pencí. Jack okamžitě popadl minci a dal ji do své peněženky. Ďábel byl uvězněn, začal prosit a pak hrozit. Nakonec se dohodli, že Jack ďábla pustí, když slíbí, že mu dá ještě rok volnosti. Tak se i stalo. Netrvalo dlouho a Jack se vrátil do starých kolejí a opět podlehl alkoholu.
Další Svátek všech svatých se Ďábel objevil a přišel si opět pro Jackovu duši. Jack přemýšlel jak znovu podvést ďábla a uchránit svou duši. Navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z lahodných jablek visících na blízké jabloni. Ďábel ale na jablka nedosáhl, proto mu Jack nabídl, aby mu vlezl na ramena a pro jablko se natáhl. Jakmile byl Ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž a vyřezal do kmene kříž. Ďábel proto nemohl slézt ze stromu. Rozzuřený a zoufalý nabídl Jackovi dalších deset let, když ho pustí ze stromu. Ale Jack trval na tom, že už si ďábel pro něj nesmí nikdy znovu přijít a on tak bude svobodný. Ďábel nakonec rozzuřeně souhlasil. Jackův život se poté opět vrátil do starých kolejí, ale před dalším Halloweenem Jackovo tělo alkoholu podlehlo a Jack zemřel.
Od brány nebes byl pro podlost v životě odvrácen, ale i Ďábel ho odmítl od brány pekelné, protože mu přislíbil, že už pro něj nikdy více nepřijde a ať se vrátí odkud přišel. Na pomoc dostal Jack od Ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou. Jack ji vložil do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování.
Lidé proto dávají jack-o-lanterns na okna a římsy, protože věří že Jack vezme světlo a ochrání je před kýmkoli. -> by wikipedia.cz


P.S.: Užijte se Halloween, ať už ho slavíte nebo ne...:)
 


Komentáře

1 Sasanka Sasanka | Web | 31. října 2009 v 18:26 | Reagovat

aaaa, ta písnička je dokonala :D Ale nejvíc mě dostalo I am "who" when you say "who's there?"... nebo jak ono to bylo :D:D:D
Jinak Haloween mi připadá jako bomba svátek, pokud je vám osm a můžete zůstat dlouho vzhůru, chodit po sousedech a škemrat bombóny... jinak je to tak trošku praštěný a padlý na hlavu... x)

2 Nessa Nessa | Web | 1. listopadu 2009 v 11:19 | Reagovat

Ahoj...

3 Katk@ Katk@ | Web | 1. listopadu 2009 v 22:35 | Reagovat

Já halloween neslavím, ale chtěla bych. :( Tu písničku si zatím nepustím, protože je půl jedenácté a já jsem na počítači potají. ;)

4 Gringer Gringer | Web | 21. listopadu 2009 v 12:02 | Reagovat

kdysydávno si mi na blog psala, že chceš vědět jak to bude s mojí povídkou dál... máš možnost, pokud o to ještě stojíš :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama